Na začátku září proběhly vzpomínkové akce v souvislosti se 75. výročím popravy pravoslavného biskupa sv. muč. Gorazda

75. výročí smrti biskupa Gorazda 4.9.2017

Pravoslavný biskup sv. muč. Gorazd byl před 75. lety popraven fašisty na Kobylisské střelnici v Praze za přechovávání parašutistů, kteří provedli odbojovou akci proti Reinhartu Heydrichovi, v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze 2. Spolu s ním byli popraveni Jan Sonnevend a Václav Čikl. Dr. Vladimír Petřek byl popraven následující den.

Vzpomínkové akce byly zahájeny v sobotu, 2. září 2017, v Hrubé Vrbce – rodišti sv. muč. biskupa Gorazda. Zde sloužil svatou liturgii Jeho Vysokopřeosvícenost Michal arcibiskup pražský a českých zemí spolu s Jeho Vysokopřeosvíceností Simeonem arcibiskupem olomoucko-brněnským, Jeho Vysokopřeosvíceností Abelem arcibiskupem lubelským a chelmským Polské pravoslavné církve, Jeho Přeosvíceností Paisjuszem biskupem przemyským a gorlickým Polské pravoslavné církve a Jeho Přeosvíceností Izaiášem biskupem šumperským.

V neděli, 3. září 2017, vladyka Michal znovuvysvětil po opravě chrám sv. Cyrila a Metoděje v Hořovičkách. Po té sloužil spolu s Jeho Vysokopřeosvíceností Eliou, metropolitou oulským z Finské pravoslavné církve svatou liturgii.

Vzpomínkové akce pokračovaly svatou liturgií dne 4. září od 9.30 hodin v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ul. 9, Praha 2. Bohoslužbu vedl Jeho Vysokopřeosvícenost Michal arcibiskup pražský a českých zemí spolu s Jeho Vysokopřeosvíceností Eliou, metropolitou oulským z Finské pravoslavné církve a Jeho Přeosvíceností Izaiášem biskupem šumperským, vikárním biskupem olomoucko-brněnské eparchie. Dále se svaté liturgie zúčastnili duchovní zahraničních pravoslavných církví ze Srbska, Ruska, Gruzie a Ukrajiny a pozvaní hosté: Jeho Eminence Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský, metropolita a primas český římskokatolické církve; bratr ThDr. Tomáš Butta, patriarcha Církve československé husitské, generální sekretář ERC Petr Jan Vinš, zástupci diplomatického sboru v ČR a starostka města Lidic. Po svaté liturgii byly metropolitovi Eliovi, biskupu Izaiáši, některým duchovním a pozvaným hostům předány řády a medaile sv. muč. biskupa Gorazda.

Ve 14.35 hod. proběhla pietní vzpomínka (panychida) a kladení věnců na Kobylisské střelnici, kde byl sv. muč. Gorazd přesně v tomto čase před 75. lety popraven.

V 16.00 hod. byl položen věnec, zapáleny svíce a uskutečnila se ještě krátká modlitební vzpomínka u pamětní desky na Pankrácké věznici v Praze 4, kde byl sv. biskup Gorazd vězněn a mučen.

Vzpomínkové akce byly zakončeny ve večerních hodinách slavnostní recepcí v Martinickém paláci v Praze 1.

Recepce se zúčastnili: Jeho Vysokopřeosvícenost Michal arcibiskup pražský a českých zemí, Jeho Vysokopřeosvícenost Elia, metropolita oulský z Finské pravoslavné církve, Jeho Přeosvícenost Izaiáš biskup šumperský, velvyslankyně Rumunska Její Exelence paní Burlacu zastoupená konzulem, velvyslankyně Srbské republiky Její Exelence paní Mavrić, velvyslanec Ruské federace Jeho Excelence pan Zmejevskij, velvyslanec Řecké republiky Jeho Exelence pan Efthymiades, velvyslanec Ukrajiny Jeho Exelence pan Perebynis, velvyslanec Bulharské republiky Jeho Exelence pan Petkov, velvyslanec Moldavské republiky Jeho Exelence pan Rusu, velvyslanec Běloruské republiky Jeho Exelence pan Kurdjukov, představitel Československé církve husitské patriarcha Tomáš Butta, generální sekretář ERC Petr Jan Vinš, starostka města Lidice paní Kellerová a další pozvaní hosté.

Exit mobile version