Svátek Bohozjevení (Theofanie) – křest našeho Pána Ježíše Krista

Pravoslavna-cirkev-svatek-Bohozjeveni-Theofanie-Krest-Jezise-Krista-Praha-Vltava (6)

Dne 19. ledna 2020 jsme podle Juliánského kalendáře oslavili svátek Bohozjevení. Již se stalo tradicí, že Jeho Vysokopřeosvícenost Michal arcibiskup pražský a českých zemí světí v tento den Vltavu v Praze na Výtoni.

Připomínáme si den, kdy Ježíš Kristus přichází k Janu Křtiteli a nechává se od něj pokřtít v řece Jordán. Po křtu schází na Ježíše Krista v podobě holubice Svatý Duch a Bůh Otec svědčí Svým hlasem o Svém Synu.

Proto v tento den probíhá u pravoslavných křesťanů Velké svěcení vody, kdy působením Svatého Ducha se z obyčejné vody stává svěcená voda, která má zázračné , ochraňující a léčivé vlastnosti. Při této příležitosti probíhá také posvěcení studánek, potůčků a řek.

Při této příležitosti se také více než sto otužilců ponořilo do studené Vltavy.

Přejeme všem věřícím, ať svěcená voda posvětí jejich příbytky, ochrání je před nástrahami zlého a uzdraví jejich tělesné i duševní neduhy!