Vyhlášení Posvátného synodu Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku k vojenskému konfliktu na Ukrajině

Posvatny-synod

28. 2. 2022

Dění na Ukrajině v posledních dnech sledujeme s bolestí a zármutkem. Svůj hluboký soucit s trpícími a soustrast vyjadřujeme všem, koho přímo nebo nepřímo zasáhly vojenské operace. Podle svých možností jsme připravení pomáhat všude, kde to bude potřebné.

Chceme doufat, že historické a duchovní vazby mezi Ukrajinou a Ruskem napomůžou zúčastněným stranám vyřešit vzniklý konflikt ne násilím, bojovým pustošením a nesmyslnými ztrátami na lidských životech, ale právě naopak – úsilím o mír a připraveností jednat a hledat přijatelná východiska.

Prosíme všechny duchovní a věřící Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku o zvláštní půst a modlitby za mír na Ukrajině.

Za Posvátný synod

Jeho Blaženost Rostislav,
arcibiskup prešovský, metropolita českých zemí a Slovenska